Udane półrocze BETA ETF

Wzrasta zainteresowanie funduszami BETA ETF tworzonymi przy współpracy z AgioFunds TFI SA oraz Dom Maklerski BOŚ SA. notowanymi na Warsaw Stock Exchange (GPW).

W pierwszym półroczu 2022 roku łączny obrót na funduszach BETA ETF wyniósł 405 mln co jest wynikiem o ponad 77% lepszym niż w analogicznym okresie 2021 roku. Do wzrostu obrotów przyczyniły się nie tylko dwa nowe produkty (BETA ETF sWIG80TR oraz BETA ETF TBSP) ale również wzrost na notowanych już rozwiązaniach.

Wzrost obrotów przyszedł w parze ze wzrostem liczby transakcji co sugeruje, że coraz więcej Inwestorów zaczyna korzystać z rozwiązań BETA ETF. Liczba transakcji prawie się podwoiła z 32 tyś do 62 tys.

Co najważniejsze (z biznesowego punktu widzenia) wraz ze wzrostem popularności przyszedł również napływ nowych aktywów. Ponad 100 mln złotych jest wynikiem znacząco lepszym od zebranych 32 mln w 1H2021. Tak duży napływ pozwolił z nawiązką zniwelować dwucyfrowe spadki odwzorowywanych aktywów.

Co ciekawe największym zainteresowaniem Inwestorów cieszył się ETF, który najmocniej spadł w tym okresie czyli BETA ETF WIG20lev, który zebrał ponad 25 mln zł.

Mając na uwadze trudne czasy inwestycyjne oraz odpływy z tradycyjnych funduszy inwestycyjnych można się pokusić o stwierdzenie, że Inwestor inwestujący swoje środki przez Warsaw Stock Exchange (GPW) w fundusze BETA ETF ma naturę bliższą kontrariańskiej. Spadki indeksów wykorzystuje do zwiększania swojej pozycji.